English French German Italian Japanese Chinese Russian Spanish

KHK ve OHAL ZULMÜNE SON VERİN 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

DERNEĞİMİZİN MERKEZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ EĞİTİM SEKRETERİ SONGÜL TUNÇDEMİR,

KARTAL ŞUBE YÖNETİCİMİZ ALİ HAYDAR ARIKUŞU,

ADANA ŞUBE ÜST KURUL DELEGEMİZ MEHMET AKARSUBAŞI,

BURSA ŞUBE ÜYELERİMİZ AYLİN ÇAKI VE ZÜLEYHA ÇİMEN,

MAMAK ŞUBE ÜYEMİZ SUAT ÖZCAN,

AKD NAZİLLİ ESKİ ŞUBE BAŞKANI ULAŞ ELMADAĞ, 

DİDİM CEMEVİ ÜYELERİ TURGAY ERÇİ VE BARIŞ BOZKIR,

ALEVİ ENSTİTÜSÜNDEN AKADEMİSYENLERİMİZ YRD. DOÇ. PINAR ECEVİTOĞLU,  PROF. ZEHRA ETÖZ SON KARARNAME İLE HAKSIZ VE HUKUKSUZ BİR BİÇİMDE MESLEĞİNDEN İHRAÇ EDİLMİŞLERDİR.

BU ASLA KABUL EDİLEMEZ. YAYINLANAN KARARNAMELER DERHAL İPTAL EDİLMELİ VE HAKSIZ YERE MESLEKTEN MEN EDİLEN HERKES GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİDİR!

            Fethullah Gülen Cemaati tarafından oluşturulan terör örgütünün 15 Temmuz’da giriştiği kanlı darbe girişimini bahane ederek adeta darbeden darbe devşiren AKP hükümeti OHAL süreci ile ülkeyi Kanun Hükmünde Kararnameler ile yönetmeye başlamıştır. Sözüm ona darbecilerle mücadele etmek için ilan ettikleri OHAL sürecinde muhalif olan kesimlere savaş açılmış ve adeta sağ gösterilip sol vurulmuştur. Yıllardır koyunlarında besledikleri, büyüttükleri, palazlandırdıkları ve ülkenin kılcal damarlarına kadar soktukları Cemaat örgütlenmesi ile ciddi anlamda mücadele etmeleri zaten mümkün değildir.

            Aynı kandan, aynı candan ve aynı ideolojik alt yapıdan oluşan siyasal iktidar, darbecilerin siyasi uzantılarına dokunmamıştır bile. Bunun yerine olayı iyiden iyiye karikatürize etmiş ve sulandırmıştır. Bunun en önemli göstergesi fırsattan istifade ederek on binlerce kamu emekçisinin işten atılmasıdır. Muhalif gazetelerin televizyonların kapatılması, gazetecilerin tutuklanmasıdır. Siyasilerin ve seçilmişlerin cezaevlerine doldurulması, belediye başkanlarının yerine kayyum atanmasıdır.

            Bunun en son örneği yayınlanan en son Kanun Hükmünde Kararnamedir. Bu kararname ile de niyetleri iyice berraklaşmıştır. AKP hükümeti muhalif hiçbir sese tahammülü olmadığını açıkça beyan etmiştir. Bu yayınlanan son kararname ile de binlerce kamu emekçisi işsiz bırakılmış ve bütün haklarından mahrum edilmiştir. Barıştan, demokratik hak ve özgürlüklerden yana olan pek çok bilim insanının işine son verilmiştir. İşine son verilen Akademisyenler arasında Alevi Enstitüsüne büyük emek veren canlarımızdan Prof. Zeliha ETÖZ ve Yrd. Doç. Pınar ECEVİTOĞLU’da vardır. Meslekten men edilenler arasında çok sayıda dernek yönetici ve üyemiz de bulunmaktadır: Kartal Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Haydar ARIKUŞU, Adana Şube üyemiz Mehmet AKARSUBAŞI, Bursa Şube üyelerimiz Aylin ÇAKI ve Züleyha ÇİMEN, Mamak Şube üyemiz Suat ÖZCAN, AKD Nazilli Eski Şube Başkanı Ulaş ELMADAĞ ve Derneğimizin Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak Eğitim Sekreterliği görevini yürüten Songül TUNÇDEMİR sorgusuz, sualsiz, haksız ve hukuksuz bir biçimde bir gece yarısı fermanıyla meslekten ihraç edilmiştir. Hiçbir soruşturması olmayan arkadaşımıza yapılan bu hukuksuzluk karşısında susmamız mümkün değildir. Genel olarak Alevilerin, özelde ise Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinin sabrı denenmek isteniyorsa buna hiç lüzum yoktur. Dün olduğu gibi bugün de haksızlıklarınızın, hukuksuzluklarınızın önünde diz çökmeyeceğiz. Artık bunu öğrenmiş olmalısınız. Öğrenemediyseniz Kerbela’yı ve İmam Hüseyin’i bir daha araştırın. Pir Sultan Abdal’ı bir kez daha okuyun. Kalender Çelebi hakkında azıcık araştırma yapın. Daha nice yol önderimizin tarih boyunca direnişlerine bir daha ilgi gösterin. Yaptığınız bu hukuksuzluğun karşısında göstereceğimiz her türlü mücadele meşrudur.

            Şunu da ifade etmek isteriz ki özellikle KESK üyesi olan ve haksız ve hukuksuz bir biçimde İhraç edilen bütün Kamu Emekçileri bizim canımızdır ve onların yanlarında olacağımızı da beyan ediyoruz. Ancak; özellikle Songül TUNÇDEMİR üzerinden derneğimize verdiğiniz mesaj üzerinde duruyoruz.  Bu meseleyi uluslararası boyutta ele alacağımızı ve dünyanın dört bir yanında kurulu olan Alevi Örgütleri ile birlikte bu mücadeleyi büyüteceğimizi ilan ediyoruz.  Genel Merkez Yöneticimiz âmâsız, fakatsız bir biçimde derhal görevine iade edilmeli ve bu hukuksuz kararnameleriniz bir an önce iptal edilmelidir. OHAL uygulaması kaldırılmalı ve KHK rejimi sonlandırılmalıdır. Referandum için oluşan ve alttan alta gelişip büyüyen HAYIR’cı bloğa karşı yapıldığı aşikâr olan bu saldırı dalgası ile hedeflediğiniz her şey kursağınızda kalacaktır.

            Songül TUNÇDEMİR şahsında mesleğinden men edilmiş tüm canlar onurumuzdur! Yalnız Değildir!

            Biz Aleviler Korkuyu Kerbela’da Bıraktık!

            Kahrolsun Diktatörlük, Yaşasın Demokrasi Mücadelemiz!

           

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ